En Görkemli En Büyük Turnuva

28 Ülkeden 2000 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen Erzurum Büyükşehir Belediyesi 14’üncü Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası’nın açılışı yapıldı. Turnuvanın resmi açılışında turnuvaya övgüler yağdırıldı. Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, “Karate adına Türkiye’de böylesi büyük başka bir turnuva yok” dedi.

29 AĞUSTOS 2017

28 Ülkeden 2000 sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen Erzurum Büyükşehir Belediyesi 14’üncü Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası’nın açılışı yapıldı. Turnuvanın resmi açılışında turnuvaya övgüler yağdırıldı. Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, “Karate adına Türkiye’de böylesi büyük başka bir turnuva yok” dedi.

GHSİM/ERZURUM

Türkiye Karate Federasyonu faaliyet programında yer alan ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile gerçekleştirilen Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Şampiyonası ile Büyükşehir Belediyesi 14’üncü Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası’nın resmi açılış törenleri dün yapıldı.

Yenişehir’deki 2 Binlik Buz Pateni Salonu’nda yapılan açılış törenleri görkemli geçti. Tribünler Türk bayrakları ile coşarken, jimnastikçiler ve karate kata milli takımı da alkışlar arasında gösteri yaptı.

Olimpiyat kentine hoş geldiniz

2 binlik  Buz Pateni Salonu’nda açılış konuşmasını yapan Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, “Anadolu’nun Zirvesi Erzurum’a Hoş Geldiniz” sözleri ile başladı.

Taşkesenligil, “2011’de 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları ile adını dünyaya duyuran Erzurum, EYOF 2017’ye başarılı bir şekilde ev sahipliği yaptı. İlimizde Birçok dünya şampiyonası ve uluslararası spor müsabakaları gerçekleştirildi.  Yüksek irtifa kamplarına ev sahipliği yapan kentimiz, bu yıl 14. Kez Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası ile Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaktadır.  Birçok ülkeden ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden şampiyona için ilimize gelen sporcuları ve kafileleri ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Spor, kıtalar, ülkeler ve şehirler arasında dostluk, kardeşlik ve barış köprülerinin kurulduğu önemli bir tanıtım aracıdır.  Bizde bu karate turnuvasında Erzurum ve Türkiye olarak diğer ülkelerden gelen kafilelerle dostluk ve kardeşliğimizi pekiştirmenin gururunu yaşıyoruz” dedi.

Türk karatesi bu turnuvalar sayesinde zirvede

Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, Türk karatesinin uluslararası seviyedeki sportif başarısının organizasyonlara da yansıdığını belirterek, “14.  Erzurum Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası, adına yakışır bir organizasyon olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Yerel yönetimlerin desteğiyle her geçen yıl farklı bir boyuta ulaşıyor. Türk karatesi işte bu büyük karate organizasyonları sayesinde zirvede. Uluslararası Palandöken Karate Kupası da, Türkiye’nin karatedeki en büyük ve en görkemli turnuvası. Bu turnuvanın başarılı göçmesinde ve büyümesinde bize desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu’na, Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’e, il müdürümüze ve tüm yetkililere teşekkür ediyorum. Bu büyük turnuva için özellikle Teknik kurul üyemizde olan Karate İl Temsilcisi Ahmet Çelebi’ye teşekkür ediyorum. Tüm sporcu, antrenör, hakem ve idarecilere başarılı bir organizasyon diliyorum” diye konuştu.

Sekmen: Sporcunun mesajı barıştır

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 14. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası’na da ev sahipliği yapmanın gurur ve mutluluğunu yaşadıklarını belirten Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Muhmet Sekmen, “Bugün buraya gelen 28 ülkeden 2 bin karateci ile yurdun dört bir yanından iştirak eden sporcular, dünya da barış ve huzur istemektedir. Sporcunun tüm dünyaya mesajı barıştır.  Dünyanın sıkıntıda olduğu bugünlerde spor adına bu kadar insanın bir araya gelmesi gurur vericidir. 2011 UNIVERSIADE’yi ve 2017 EYOF’u başarı ile yapan bu şehir, bir olimpiyat kentidir. Erzurum yüksek irtifa kamp merkezi’nde dünyanın en gözde üssüdür. Buraya gelen tüm ülkelere, sporculara ve idareciler ile yurdun dört bir yanından turnuvamıza iştirak eden herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Erzurum Vali Yardımcısı Muharrem Eligül de, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e spora verdiği desteklerden ötürü teşekkür ederek, turnuvaya katılan ülkeler ile Türkiye’den Erzurum’a gelen kulüplere başarı dileklerini iletti. Eligül, Karadeniz ve Hazar Ülkeleri ile 14. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası Genel Koordinatörü Ahmet Çelebi’ye de özverisinden ötürü teşekkür etti.

Eski Buz Pateni Federasyonu Başkanı ve ETÜ Öğretim Görevlisi Dilek Okuyucu’nun İngilizce  çevirmenliğini yaptığı açılış konuşmalarının ardından jimnastikçiler gösteri yaparken, Karate Kata Milli takımı da unutulmaz bir gösteriye imza attı. Protokol üyeleri Karadeniz ve Hazar Ülkeleri Karate Şampiyonası’nda dereceye giren sporculara da ödüllerini verdi.

Karate İl Temsilcisi ve aynı zamanda Karadeniz ve Hazar Ülkeleri ile 14. Uluslararası Palandöken Karate Turnuvası Genel Koordinatörü Ahmet Çelebi ise açılış törenine katılan Protokole ve tüm davetlilere teşekkür etti.