ERZURUM YENİ BİR HİKAYE YAZIYOR

2011 UNIVERSIADE VE 2017 EYOF’a ev sahipliği yapan Erzurum, 2026 Olimpiyatları’na doğru hızla ilerliyor. IOC Diyalog heyeti, kentten mutlu ayrıldı. Toplantı ve tesis gezilerinden bir hayli memnun kalan IOC Kıdemli Baş Danışmanı Gilbert Felli ve IOC Olimpiyat Adaylık Koordinasyon Proje Müdürü Pierre Dorsaz’ın Dadaşlar diyarı ile ilgili olumlu görüşleri “Erzurum yeni bir tarih yazıyor” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

8 MAYIS 2018
HABERİNFOTOĞRAFLARI

2011 UNIVERSIADE VE 2017 EYOF’a ev sahipliği yapan Erzurum, 2026  Olimpiyatları’na doğru hızla ilerliyor. IOC Diyalog heyeti, kentten mutlu ayrıldı. Toplantı ve tesis gezilerinden bir hayli memnun kalan IOC Kıdemli Baş Danışmanı Gilbert Felli ve IOC Olimpiyat Adaylık Koordinasyon Proje Müdürü Pierre Dorsaz’ın Dadaşlar diyarı ile ilgili olumlu görüşleri “Erzurum yeni bir tarih yazıyor” yorumlarının yapılmasına neden oldu.

(Erzurum-GHSİM)

Dünyanın yüksek irtifa kamp merkezlerinden biri olan, kış ve buz sporlarında Türkiye’nin başkenti olan Erzurum, kış olimpiyatları konusunda yeni bir tarih yazıyor.

2026 Kış Olimpiyatlarına aday olan Erzurum, IOC ile diyalog görüşmelerine resmen başlarken, geçtiğimiz günlerde IOC Kıdemli Baş Danışmanı Gilbert Felli ve IOC Olimpiyat Adaylık Koordinasyon Proje Müdürü Pierre Dorsaz, Türk heyeti ile bir araya gelerek diyalog sürecinde toplantılar yaparak tesisleri gezdi.

IOC’un iki önemli isminin Erzurum’dan şen ve mutlu ayrılması Türk heyetinin moralini yükseltirken, 2026 Kış Olimpiyatları içinde umutlandırdı. Daha önce 2011’de Dünya Üniversiteler Kış Spor Oyunları (UNIVERSIADE) ile 2017 Avrupa Gençlik Kış Spor Oyunları Festivali ‘ne (EYOF) ev sahipliği yapan, bir çok uluslar arası müsabakalarını organize eden Erzurum, olimpiyat konusunda yeni bir hikaye yazmaya başladı.

ERZURUM’DAN MUTLU AYRILDILAR

IOC Kıdemli Baş Danışmanı Gilbert Felli ve IOC Olimpiyat Adaylık Koordinasyon Proje Müdürü Pierre Dorsaz, Erzurum’da bulundukları süre içinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Veli Ozan Çakır, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Perviz Aran, Erzurum Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Üniversiteler, ilgili sporların federasyon temsilcileri ve  diğer yetkililer ile yoğun toplantılar yaparken, tesisleri gezerek, Erzurum’dan mutlu ayrıldılar.

Diyalog süresince Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, IOC heyeti ile yakından ilgilendiler.

TÜRK HEYETİ YOĞUN ÇALIŞTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Genel Müdür Yardımcısı Dr. Veli Ozan Çakır, TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Perviz Aran’ın yanı sıra Diyalog heyetinde yer alan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, Gençlik Hizmetleri  ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkensenligil,  Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Dal,  İl Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, KYK İl Müdürü Salih Kaygusuz, 2017 EYOF Genel Koordinatörü Necati Kaplan,  yine EYOF 2017’da  komite başkanlığı yapan isimlerden Ahmet Çelebi, M. Akif Fencioğlu, Gürsel Bedir’in yanı sıra Atatürk Üniversitesi’nden Yavuz Konca, Mustafa Yaprak, ETÜ’den Levent Çakmur,  Dilek Okuyucu ve Kayak Federasyonu’ndan Selçuk Yıldırım ile Havalimanı yetkilileri yoğun çalışmalarıyla IOC heyetine adeta birebir markaj uygularken, IOC Kıdemli Baş Danışmanı Gilbert Felli ve IOC Olimpiyat Adaylık Koordinasyon Proje Müdürü Pierre Dorsaz’ın bir an olsun yalnız bırakmadılar.

2026 ALINIRSA KIZAK PİSTİ YAPILACAK

Erzurum’daki spor tesislerini ve Kazım Karabekir Stadyumu’nu gezen IOC heyeti, uzun kulvar sürat pateni ve kızak pisti dışında Kış Olimpiyatları için Erzurum’da her türlü spor tesisisin mevcut olduğunu Türk heyetine iletirken, özellikle 2026’nın Erzurum’a verilmesi durumunda Kızak Pisti’nin yapılacağı belirtildi. Aday açıklandıktan sonra kızak pisti ve uzun mesafe sürat pateni salonu yapılacağı ifade edildi.

2026 Kış Olimpiyatları’nın Erzurum’a verilmesi durumunda madalya ve ödül töreni seremonilerinin yapılacağı alanları da gezen IOC heyeti, çifte minareli medreseyi oldukça beğendi.