Tarihte 93 Harbi olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında ‘Düşman Aziziye’yi bastı’ çağrısı ile tabyalara koşan Erzurumlular, tarihi bir kahramanlığa imza atmıştı. Aradan geçen 142 yıla rağmen Ecdadının kahramanlığını unutmayan Dadaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla kahramanlık destanının yazıldığı Aziziye'ye Tabyalarına akın etti.

(Erzurum-GSİM)

Osmanlı-Rus Savaşı’nda her şeyini bırakarak ellerinde taş ve sopalarla Rus işgalini önlemek için tabyalara koşan Erzurum halkı, kahramanlık örneği göstermişti. Bu yıl da binlerce dadaş, ellerinde bayraklarla, genci, yaşlısıyla Top Dağı’nda yer alan Aziziye Tabyaları’na 4 kilometrelik bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Erzurum Tarihine Yürüyor' etkinliğine binlerce kişi katıldı. Cami hoparlörlerinden yapılan ‘Ey Erzurumlular, ey ahali. Düşman Aziziye tabyalarını bastı. Allah'ını seven, eli silah tutan herkes, askerlerimizin yardımına koşsun. Vatanını ve milletini seven yetişsin’ çağrının ardından Aziziye Tabyalarına yürüyüş başladı. Protokolün yanı sıra öğrenciler, askerler, STK’lar, izciler ile çocuk, yaşlı ve gençler yürüyüşte hazır bulundu. Yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından ulaşılan tabyada Kur'an-ı Kerim okunup Erzurum İl Müftüsü Hasan Hüsnü Sula tarafından dua edildi. Vatandaşlar, tabyayı gezdikten sonra Aziziye savunmasında fedakarlığıyla tarihe geçen Nene Hatun'un kabrini de ziyaret ederek dua okudu. Kahraman Türk kadını Nene Hatun’u canlandıran Eylül Tozoğlu (5) ve Zehra Güler (6) isimli minikler ise büyük beğeni topladı.

BİRİ 72 BİRİ 77 YAŞINDA

Alana gelecek olan arabayı kaçıran 72 yaşındaki Mehmet Demir ise vazgeçmeyerek bir gencin yardımı ile Aziziye Tabyalarına kadar yürüdü. Yaşlı amcayı tanımadığını söyleyen gencin yardımına koştuğu Demir, “Servisi kaçırdım. Aslında arabayla önceden yukarı çıkacaktım. Ama geri de dönmek istemedim. Tek başıma yürümeye başladım. Sağ olsun bu genç yanıma geldi. Bana eşlik etti. Biz dadaşlar, bu ruhu yaşatmak için canımızla, kanımızla her zaman varız” dedi. 77 yaşındaki Hüsna Turhan ise, beş yıldır yılmadan Aziziye Tabyalarına yürüyor. Nene Hatun’un ruhunu sonuna kadar yaşatacaklarını söyleyen Turhan,“ Bizden sonra sıra sizde.Gençler vatanına, toprağına, ecdadına sahip çıksın. Buraları boş bırakmasın” diye konuştu.

DADAŞLAR ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞ

Nene Hatun’un mezarını ziyaret sonrası açıklama yapan Erzurum Valisi Okay Memiş, "Bundan 142 yıl önce 9 Kasım 1877'de emperyalist güçlerin Osmanlı'yı, Anadolu'yu istilasına karşı sadece askerimiz değil aynı zamanda bütün dadaşlar bu konuda üzerine düşeni yapmış, doğrudan görevleri olmamasına rağmen sabah ezanıyla beraber selalardan sonra Nene Hatun ve diğer kahramanlarla beraber Aziziye Tabyaları'na koşmuş. Eline geçirdikleri balta, kürek, kazmasıyla kadınıyla, çocuğuyla, gençleriyle, ihtiyarıyla askerinin yanına koşmuş ve emperyalist güçleri geri püskürtmüş. Biz bunu tarihte 93 harbi olarak hatırlıyoruz. O gün burada 500'ün üzerinde sivil vatandaşımız hayatını kaybediyor. Biz de onlar anmak için 7 yıldır ecdada saygı yürüyüşü yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

BABASIZ BÜYÜR AMA VATANSIZ BÜYÜYEMEZ

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise Nene Hatun’un kahramanlığını hatırlatarak, "Nene Hatun o dönemde genç bir gelindir. Selaları ve düşman ordularının Aziziye Tabyalarına kadar geldiğini duyunca o da kundaktaki çocuğunu beşikte bırakır. Eline geçirdiği sopayla Aziziye’ye yürür. Onu görenler 'Nereye, çocuğu kime bıraktın?' diye sorunca Nene Hatun, 'Benim çocuğum annesiz, babasız büyüyebilir ama vatansız büyüyemez' der. Erzurumlu kadınlar, dadaşlar böyle bir ruha sahipler" diye konuştu.

 

Dualar ve konuşmaların ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne ait Mehteran Takımı gösteri yaptı. 109'uncu Topçu Alayı tarafından sergilenen 'tarihi batarya mizansenini' canlandırdı. 10 askerden oluşan cansız mankenlerle vatandaşlar fotoğraf çektirdi. Gece ise ATAK Doğa Sporları Kulübü tarafından 'ecdada saygı nöbeti' yapıldı.