Erzurum GSİM ile ASKF’nin birlikte organize ettiği  2021 Amatör Spor Haftası, spor gösterileri ile kutlandı. Ulusal ve Uluslararası müsabakalarda başarılı olan sporcular ile antrenörler plaketle ödüllendirildi.

                          

(ERZURUM-GSİM)

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü ile Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Türkiye’de 81 ilde yapılan Amatör Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Erzurum’da spor gösterileri ve ödül töreni yapıldı.

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Yakutiye Spor Salonu’nda düzenlenen spor gösterileri ve ödül töreni nefes kesti.

Judo, karate ve taekwondocular görsel şov yaparken, güreşçilerde  Türk Bayraklı kule gösterisi yaptı.

Törenlerin ardından 2021 yılı içerisinde Türkiye şampiyonalarının yanı sıra uluslararası arenada derece elde eden sporculara plaket verildi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Bar Ekiplerinin gösterisi de ayakta alkışlandı.

Açılış konuşması Codur’dan

Emel Nakipoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı törende açılış konuşmasını Erzurum ASKF Başkanı Selahattin Codur yaptı. Codur, ASKF olarak her zaman şampiyon sporcularla gurur duyduklarını ve kendilerini ödüllendirmekten büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Codur, tüm amatör sporcuların haftasını tebrik etti.

Profesyonelliğin yolu amatör spordan geçiyor

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, ASKF Kutlama töreninde açılış konuşması yaptı.

Taşkesenligil,  “Hızla değişen ve gelişen dünya düzeni içerisinde sporun yeri ve önemi artmış, sporun kitlelere ulaştırılması daha da önem kazanmıştır. Bu anlamda sporun yaygınlaştırılması, bireylerin spora aktif katılımlarının sağlanması ve tüm halkın spor aktiviteleri ve organizasyonlara yönlendirilmesi de devlet politikası haline gelmiştir.  Sporun başlıca amacı eğlenerek, keyif alarak kişinin enerjisini atması sosyal ve kültürel anlamda aktiviteler gerçekleştirmesidir. Dünyada ve ülkemizde  profesyonelliğin yolu amatör spordan geçiyor. Bizde amatör sporu önemsiyor ve sporculara değer veriyoruz” dedi.

Spor özgüven kazandırır

Güçlü ve sporda başarılı olan devletlerin  bütçelerinin önemli miktarını spora ayıran devletler olduğunun altını çizen Taşkesenligil,  Türkiye’nin son yıllarda spor tesisleşmesinde dev bir hamle yaptığını, Erzurum’un da Türkiye’nin spor tesisi bakımından en zengin illerin başında geldiğini söyledi. Her zaman spor tesislerinin kapılarının halka ve sporculara açık olduğunu belirten Taşkesenligil, şunları kaydetti:

“ Sporda güçlü olan devletler, sporcuları da çocukluktan alıp yetiştiren, onları ana kucağından hemen spora yönlendirip o günden sonra bütün hayatını denetim altında spor yaptırarak, her türlü imkanı vererek yetiştiren devletlerdir.     Özgüveni yüksek, sorgulayan, araştıran,ruhsal, bedensel ve psikolojik olarak güçlü bireyler yetiştirmek istiyorsak çocuklarımızı spora, sanata,müziğe tiyatroya, sosyal ve kültürel etkinliklere muhakkak yönlendirmemiz gereklidir. Sporun sağlıklı yapılabilmesi için tesisleşmenin öneminin bilinmesi gerekir. İlimizde 2011 Üniversiade ile  başlayan spor tesisi yatırımlarımız hız kesmeden devam ediyor.Yapılan bu tesisler sayesinde bir sporcunun bir şehri, bir şehrin de bir ülkeyi gururlandırdığına şahit oluyoruz.”

Sporda ve tesiste zengin bir kentiz

Erzurum’da Bölgenin en büyük havuzu, Türkiye’nin en uzun pistlerine sahip kayak merkezi olduğuna işaret eden GSİM Müdürü Taşkesenligil, “Buz salonlarının bulunması ile bu alanda çok şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz. Şimdi bir adım daha ileri giderek Sizi, tanıdığınız bildiğiniz, konuştuğunuz komşuluk ettiğiniz insanlarla beraber bu vesileyle bütün spor tesislerimize ve spor faaliyetlerimize davet ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle bütün camianın saygıdeğer protokolün ve basın mensuplarının Amatör Spor Haftasını kutluyor saygılarımı sunarım” dedi.

Büyükşehir sporun en büyük destekçisi

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, bir çok spor branşını lisanslı olarak yaptığını ve 21 yıldır da spor yöneticiliği yaptığını ifade ederek, “Ben sporcuyum, yani içinizden biriyim. Spor yapan gençlerimizi ve onları spora yönlendiren ailelerini kutluyorum” dedi.

yaptığı açıklamada Büyükşehir Belediyesi’nin Erzurum’da sporun en büyük destekçisi olduğunu belirten Aynalı,  Başkan Mehmet Sekmen sayesinde sporda ve spor tesislerinde atılım yaptıklarını söyledi.

Erzurum’u kamp merkezi konusunda dünyanın sayılı noktalarından biri haline getirmek için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Aynalı şunları söyledi:

“Bugün mevcut yüksek irtifa kamp merkezi ile Erzurum’un yaz futbol turizmine hizmet veriyoruz. Futbol takımımız ve güreş takımımız şehrimizi en iyi şekilde temsil etmektedir. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’in destekleri ile üç yılda üç şampiyonluk yaşayarak, Süper Ligde oynayan bir takımımız var. Belediye Başkanımız Sayın Sekmen, amatör spor dallarında başarılı olan her sporcuya da destek vermektedir.”

ASKF ödülleri spora katkı sağlar

Spordan Sorumlu Erzurum Vali Yardımcısı Can Atak, “Uluslararası müsabakalarda derece elde eden sporcularımızı ve onların antrenörleri ile kulüp yöneticilerini tebrik ediyorum. ASKF’nin bu ödülleri spora katkıyı artırır, sporcunun moral motivasyonunu yükseltir” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Can Atak, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Cemil İlbaş, KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, Gençlik ve Spor Bakanlığı Baş Müfettişi Kemal Bağ, ASKF Başkanı Selahattin Codur, Yurt Hizmetleri Müdürü Birol Dönel, Yakutiye İlçe Müdürü Suat Yılmaz, Aziziye İlçe Müdürü Osman Hancı, GSİM Şube Müdürleri Nurullah Hukkamlı, Köksal Kaçmaz, Güngör Şenses, Aziziye Gençlik Merkezi Müdürü Yunus Kumbasar, ASKF  Genel Sekreteri Burhanettin Andiç ve diğer davetliler başarılı sporcuların plaketleri ile hediyelerini verdi.