Avrupa Hareketlilik Haftası nedeniyle Erzurum’da yürüyüş yapıldı. Sporcular, protokol ve bedensel engelli sporcular spor gösterisi yaptı.

ERZURUM-GSİM

Avrupa Hareketlilik Haftası Erzurum’da coşkulu kutlandı.

“Avrupa Hareketlilik Haftası” etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Birlikte Yürüyelim” etkinliği yoğun ilgi gördü.

Erzurum Valiliği öncülüğünde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Herkes İçin Spor Federasyonu İl Temsilciliğinin organize ettiği Avrupa Hareketlilik Haftası  Yürüyüş ve Spor gösterileri yoğun ilgi gördü. Sporcular, protokol ve bedensel engelli sporcuların spor gösterisi de ilgiyle izlendi.

Hareketlilik için yürüdüler

2002 yılında ilan edilen ve o yıldan itibaren her yıl Avrupa'nın tüm ülkelerinde düzenli olarak kutlanılan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’, her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor. Erzurum'da ilk kez kutlamalara eşlik eden vatandaşlar, Lalapaşa Meydanı'ndan başlayan ve Havuzbaşı Kent Meydanı'nda son bulan “Birlikte Yürüyelim” etkinliğine yoğun katılım gösterdi. Yürüyüşe Vali Yardımcısı Yıldız Büyüker, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Fevzi Polat, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz ile diğer davetliler katıldı.

Avrupa Hareketlilik Yürüyüşü etkinliğinde konuşma yapan Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, “2002 yılında ilan edilen ve o yıldan itibaren her yıl Avrupa’nın tüm ülkelerinde düzenli olarak kutlanılan ‘Avrupa Hareketlilik Haftası’ her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. Temel amacı çarpıcı bir dizi fiziksel aktivite ile hareketlilik ve sağlıklı yaşam konusunda toplumsal farkındalık gelişmesine hizmet etmek olan bu hafta vesilesiyle tüm Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de herkes için spor federasyonumuzun çektiği bir dizi aktivite gerçekleştirilmiştir” dedi.

Motorize trafiğinin kısıtlamasına dikkat çekiyor

‘Beraber Yürüyelim’ sloganının benimsendiği haftada, şehirlerde motorize trafiğin kısıtlanması, çevreci ulaşım alternatiflerinin geliştirilmesine dikkat çeken Taşkesenligil, “Toplumsal yaşam alanlarının daha sağlıklı ve hareketli hale getirilerek düzenlenmesi ve sağlıklı ve aktif yaşama politikalarının desteklenmesi amacı ile bir dizi etkinlik gerçekleştirilmiştir. Kuruluşunu anayasamızın 59. Maddesinde yer alan ‘Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder’ ilkesi üzerine inşa eden federasyonumuzun ülke genelinde 3’ten 93 yaşa bütün vatandaşlarımızı fiziksel aktivite hususunda bilinçlendirmek üzere yürüttüğü faaliyetleri, bu yılda etkinliklerimiz arasında bulunan Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesinde zirveye taşıyacak bir etkinlikle taçlandırmış bulunmaktayız” diye konuştu.

Hareketlilik yürüyüşünün ardından Havuzbaşı Kent Meydanı'nda Boks, basketbol, voleybol, futbol ve paten, eskrim ve badminton gibi spor branşlarında gösteriler yapıldı. Gösterilere protokol de eşlik etti.