Türkiye Atletizm Federasyonu  tarafından Ankara’da düzenlenen '10 Kasım Atatürk’ü Anma Koşusu'na Dadaş atletler damga vurdu. Erkek ve Kadınlarda ferdi ve takım şampiyonluklarını Erzurumlu atletler kazandı.

 

(ERZURUM/GSİM)

Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından her yıl geleneksel olarak 10 Kasım’da yapılan Atatürk’ü Anma Koşusuna Erzurum damga vurdu.

Türkiye Atletizm Federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 82. yıl dönümü dolayısıyla 41 farklı ilden 211 sporcunun katıldığı "10 Kasım Atatürk’ü Anma Koşusu" düzenledi.

Ankara’da düzenlenen koşuya Atletizm İl Temsilcisi Fesih Doğan, Antrenörler Yavuz Bayram, Mustafa Esen ve İsmail Güzeloğlu nezaretinde giden Erzurumlu atletler, koşuya damga vurdu. Yapılan yarışlarda Erzurumlu atletler hem ferdi hem de takım şampiyonluğunu kimseye kaptırmadı. Dadaş Atletlerin başarısı Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ile Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’ı gururlandırdı.

Dokuzu Beş geçe saygı duruşu

Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde (TOHM) düzenlenen törende, Türkiye'nin 41 farklı ilinden 211 sporcu ile diğer sporseverler saat 09.05'te Atatürk için saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı okudu.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile protokol üyelerinin start vermesiyle başlayan koşuda Dadaş atletler başarılarıyla göğsümüzü kabarttı.

Kızlarda ve Erkeklerde şampiyon Erzurum

Törenin ardından genç kızlar kategorisinde 19 ilden gelen 99 kız sporcu, genç erkekler kategorisinde ise 22 ilden gelen 112 sporcu anma koşusu için hazırlık antrenmanları yaptı. Saat 10.00 başlayan genç kızların 3000 metrelik 'Atatürk'ü Anma Kros Yarışmaları'nda birinciliği Erzurum'dan 17 yaşındaki Elanur Çoban 10.19 saniyelik derecesiyle kazandı. İkinciliği ise Eskişehir'den 14 yaşındaki Ayça Fidanoğlu 10.32 saniyelik derecesiyle, üçüncülüğü de Erzurum'dan 17 yaşındaki Merve Bingöl elde etti. Kızlarda Erzurum’dan Dilek Koçak dördüncü, Büşra Güldeş ise 6. oldu.

Yarışmada Erzurum'dan 15 yaşındaki Dilek Koçak dördüncü, Isparta'dan 13 yaşındaki Ceyda Melek Pınar da beşinci oldu.

Genç erkeklerin 4000 metrelik 'Atatürk'ü Anma Kros Yarışmaları' ise saat 10.30'da başlarken yarışta, Erzurum'dan 17 yaşındaki Mevlüt Kılıç 11.01 saniyelik derecesiyle birinci, yine Erzurum'dan 16 yaşındaki Mevlüt Aras ikinci, Erzurum'dan 17 yaşındaki Enbiya Yazıcı da üçüncülük elde etti. Ankara'dan 17 yaşındaki Baran Ergüven dördüncü, Bitlis'ten 17 yaşındaki İsmail Taşyürek de beşinci sırada yarışmayı tamamladı.

Dadaşların kürsü gururu

Genç kızlar ve genç erkekler kategorisinde Erzurum ili sporcuları takım halinde birinci olurken, kızların birinci takımında Elanur Çoban, Merve Bingöl, Dilek Koçak, Büşra Güldes, Zerda Aksu yer aldı. Erkeklerin birinci takımında ise Mevlüt Kılıç, Mensur Özdemir, Mevlüt Aras, Enbiya Yazıcı, Cebrail Eser puan topladı.

Genç kızlarda Eskişehir sporcuları ikincilik, İstanbul ili sporcuları da üçüncülük derecesi kazanan takım oldu. Genç erkeklerde ise Ankara sporcuları ikincilik, Ağrı sporcuları da takım halinde üçüncülük derecesi elde etti.

Madalyalar Çintimar ve Akkaş’tan

Yarışmaların ardından dereceye giren ferdi sporculara ve takımlara ödül ve madalyaları Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve Federasyon Genel Sekreteri Halil Akkaş takdim etti. Dereceye giren birinci sporcuya 700, ikinciye 600, üçüncüye 500, dördüncüye 400 lira ve beşinciye de 300 lira para ödülü ile madalyaları takdim edildi. Ayrıca ilk üçe giren takımlara da kupa verildi.

Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil de, yarışmanın hemen ardından İl Temsilcisi Fesih Doğan, antrenörler Yavuz Bayram, Mustafa Esen ve İsmail Güzeloğlu nezaretindeki ekibi tebrik ederek, “Başarılarınızla gurur duyuyoruz” dedi.